Az állványok biztonsága nem csupán a munkavédelem része – sokkal összetettebb kérdés annál. Egy hanyagul szerelt, nem ellenőrzött állvány súlyos balesetekhez vezethet, és a felelősség az üzemeltetőt terheli. Írásunkban az állvány felülvizsgálat témakörét jártuk körül.
Nem mindegy ki nézi az állványt
A munkavédelmi szakember fontos szereplője a raktár biztonságos működésének, de nem mindenható. Ő a szabályok betartását vizsgálja, a munkakörnyezet általános biztonságát ellenőrzi – azonban nem tudja megítélni, hogy egy állvány szerkezete statikailag megfelelő-e, vagy éppen veszélyesen meggyengült.
Egy állványzat esetében fontos kérdés, hogy kell-e elemet cserélni, ha az állvány sérült, akkor lehet-e tárolni a sérült részen, és – ha voltak átalakítások – ezek vajon szabályosak-e?
Egy meglazult elem, egy nem megfelelő toldás vagy egy rossz terheléselosztás lehet, hogy elsőre nem tűnik problémásnak, de valójában az állvány stabilitását veszélyezteti. A statikai hibák felismerése és kezelése pedig nem a munkavédelem, hanem az állványszakértők feladata.
Állvány felülvizsgálat = statika és munkavédelem
Csak az az ellenőrzés jelent valódi biztonságot, amely figyelembe veszi az állvány szerkezeti jellemzőit is. Ehhez pedig olyan szakemberekre van szükség, akik ismerik az adott állvány típusát, tervezését, terhelhetőségét és a szerelési előírásokat is.
Egy állványokra specializálódott cég nem csak azt tudja megmondani, hogy szabályosan van-e összeszerelve az állvány, hanem azt is, hogy biztonságos-e, és hogy igényel-e javítást?
A felelősség mindig az üzemeltetőé
Ha munkabiztonsági cég ad tanácsot, vagy végez ellenőrzést, az nem elég, mert az állvány szerkezeti hibáinak megállapításában, javításra szoruló elemeinek diagnosztizálásában nem tud segíteni. A magyar szabvány a felülvizsgálat kapcsán kitér rengeteg dologra (MSZ 15635), részletesen taglalja, hogy ki a felelős, és mit értünk olyan szakcég alatt, ami felülvizsgálatot végezhet. Tartalmazza a javítás folyamatának leírását, és egy szempont kiemelendő: a javítás minden esetben a gyártó előírása alapján történhet. A felülvizsgálat nem tér ki a szerelés szabályosságára, csak a sérült elemek és a hiányok feltárására. Minden esetben az üzemeltető a felelős, főleg, miután kapott egy szakvéleményt.
A javítás után a QLM a beépített alkatrészekre és a rendszer használhatóságára vállal garanciát. Azt igazoljuk, hogy a szabályos vizsgálat megtörtént, és az akkor meghatározott szükséges javítások megtörténtek – abban az esetben, ha ezeket az ügyfél megrendelte. A szabványos felülvizsgálatot követően okozott sérülések, és átalakítások esetén az üzemeltető köteles erről erre szakosodott szakcéget megkeresni,. Ennek elmaradása akár súlyos balesetekhez is vezethet.
A megoldás: állvány felülvizsgálat szakértőktől
A QLM állványszervizre és munkabiztonsági rendszerekre is szakosodott cég. Nálunk az állványszerviz a statikai biztonságot és a munkabiztonságot érintő részletekre is kiterjed. Így ügyfeleink biztosak lehetnek benne, hogy minden rendben van, és – ha szükséges – dokumentáltan is igazolni tudják.
Márkafüggetlen állványszerviz és állvány felülvizsgálat szolgáltatással kapcsolatban keressen minket az info@qlm.hu e-mail címen vagy a +36 23 800 420 telefonszámon, vagy töltse ki Űrlapunkat!