Az átgondolt automata raktár a hosszútávon is sikeres működés kulcsa

Ügyféligényre szabott raktár automatizálás

Az automata raktár ma már nem luxus, hanem versenyképességi alapkövetelmény. A logisztikai iparág robbanásszerű fejlődése és a növekvő igények miatt a hatékony, hosszú távon is fenntartható megoldások létfontosságúak. Vajon mi szükséges ahhoz, hogy egy automatizált rendszer valóban kiszolgálja a vállalat jövőbeli igényeit, és elkerüljük a költséges hibákat, vagy nem hatékony beruházásokat?

Az alábbiakban részletesen bemutatjuk a legfontosabb szempontokat és tanulságokat, kollégánk Sápi András értékesítési vezető MLBKT konferencián tartott előadása alapján.


Az alapok: az ügyféligények pontos megértése

A raktár automatizálás sikeressége az ügyféligények alapos felmérésével kezdődik. Sokszor előfordul, hogy a beruházók nem fogalmazzák meg kellő részletességgel, hogy mit várnak el a rendszertől. Ez ugyanúgy félreértésekhez vezethet, mint amikor egy autószalonban nem a valós igényeknek megfelelő modellt ajánlanak. Fontos, hogy az ügyfél pontosan tudja, mire lesz szüksége nemcsak a jelenben, hanem 10-20, vagy akár 30 év múlva is.

Hosszú távú tervezés és a rendszerszemlélet jelentősége

Egy automata raktár-beruházás nem rövidtávú befektetés. Olyan megoldásokat kell választani, amelyek évtizedekig képesek kiszolgálni a vállalat igényeit. Ehhez elengedhetetlen a rendszerszemlélet, és az, hogy kritikusan közelítsünk a feladathoz. Az építkezés és a technológia tervezésének összehangolása szintén alapvető fontosságú. Gyakori hiba, hogy a már kész épületeket próbálják megtölteni automatizált megoldásokkal, ami sokszor kompromisszumokhoz és plusz költségekhez vezet.

Az automata raktár elemei és integrációjuk

A modern raktári automatizálás rengeteg különféle technológiát kínál, mint például szállítópályák, liftek, felrakógépek, vagy épp AMR-ek és AGV-k. Ezekre azonban nem elég eszközként tekinteni, és megvásárolni; kulcsfontosságú, hogy harmonikusan működjenek együtt egy integrált rendszer részeként. A szoftverek szerepe itt különösen kiemelkedő, hiszen ezek biztosítják a folyamatok gördülékeny működését és a pontos adatfeldolgozást. Egy megfelelően kiválasztott WMS az automatizált működés alapja.

Energiahatékonyság és fenntarthatóság

Az energiahatékonyság mára az automata raktár működésének egyik legkritikusabb részévé vált. A tervezés során nem csak a technológiai igényeket kell figyelembe venni, hanem az energiaszükségletet is optimalizálni kell. Például egy felrakógépes rendszer jelentős energiafelvételt igényelhet, míg egy shuttle kocsis megoldás sokkal költséghatékonyabb lehet hosszú távon.

A szoftver szerepe az automata raktár működésében

QLM - A raktár automatizálás alapjai

A raktárirányító szoftverek a rendszerek agyaként működnek. Az igények pontos meghatározása és a megfelelő szoftver kiválasztása kulcsfontosságú, hiszen egy rosszul megválasztott megoldás akár évekre is visszavetheti a hatékonyságot. Az egyszerűség elve itt különösen fontos: a szoftvernek az alapvető vevői és termelési igényeket kell kiszolgálnia.

A gyakorlati példák tanulságai

Számos konkrét példát láthatunk, ahol a helyes tervezés és a rendszerszemlélet jelenti a siker kulcsát. Legyen szó élelmiszeripari fagyasztott áruk tárolásáról, vagy fémipari megmunkáló állomások kiszolgálásáról, minden esetben a részletes igényfeltárással kezdődött a munka.

Nem történt ez egyébként másképpen egy gumigyártó cégnél Magyarországon, ahol miután felülvizsgáltuk az eszközparkot, illetve a folyamatokat amire az eszközöket szeretnék használni, körülbelül 5-10%-os gépszámcsökkenés volt érhető el mindegyik kategóriában. Beszélgessünk, szánjuk rá az időt, amikor a projekt elején akár hónapokat beleteszünk az előkészítésbe, az igényeink pontos megfogalmazásába, azzal később éveket tudunk spórolni!

A másik – szintén – igen fontos téma az építésszel, építész irodával történő együttműködés, már a projekt kezdetétől. Sok zöldmezős beruházásban veszünk részt, szerencsére már a tervezésük pillanatától. És hogy mennyire releváns ez? Vannak olyan raktárak az országban, ahol AMR-ekkel (robottargoncákkal) működnek kézipolcos rendszerek kb. 2200 mm-e gazdaságos kihasználásig – hiszen emberként addig érek el, a legfelsőbb polcról onnan tudok leszedni. Efölött ott van a 8 méteres belmagasság, teljesen kihasználatlanul. Sok esetben valóban az történik, hogy egy már meglévő épületbe később telepítjük a technológiát. De – optimális esetben – mi azt mondjuk, hogy először tervezzük meg a technológiát, és köré az épületet.

Raktár-automatizálást tervez? Szeretne szakértővel konzultálni a témáról? Keressen minket az info@qlm.hu e-mail címen vagy a +36 23 800 420 telefonszámon, vagy töltse ki Űrlapunkat!

advanced-floating-content-close-btn
advanced-floating-content-close-btnVÁLLALATI KOMPLEX INFOKOMMUNIKÁCIÓS ÉS MOBILFEJLESZTÉSEK, FELHŐALAPÚ ONLINE ÜZLETI SZOLGÁLTATÁSOK TERJESZTÉSÉNEK TÁMOGATÁSA